Чотири роки в Україні вирує війна. Посол Андрій Мельник вимагає посилення тиску Заходу на Росію
Переобрання В.Путіна є «катастрофою для України, вважає А.Мельник, Посол Києва у Берліні. Тепер слід зробити більше, аби російський президент на власній шкурі відчув економічну «ціну цієї війни».
Протягом чотирьох років на Сході країни війна. Якою є ситуація на даний момент?
Мельник: Ситуація настільки ж руйнівна, як і раніше. Це гаряча війна, майже кожен день повідомляється про вбитих або поранених військовослужбовців і цивільних. Через це новий уряд ФРН мусить негайно діяти. Ми сподіваємось, що спроби Німеччини досягти миру, які ми завжди високо цінили, якомога швидше набудуть більш інтенсивного характеру. Остаточне вирішення проблеми можливе тільки дипломатичним шляхом.
Це також забута війна – принаймні на Заході Європи
Саме тому повинен статися прорив, ми не можемо дозволити собі звикати до цієї кривавої війни з понад 10300 жертв і подальшими людськими втратами. Коли це необхідно, ми мусимо також застосовувати серйозні засоби. Недостатньо просто чекати, коли російський президент Путін нарешті відступить і виконає умови Мінських домовленостей. В цій ситуації неможливо говорити про послаблення санкцій, як це деякі політики в Німеччині все ще пропонують. На наш погляд, санкції проти Росії мусять бути навіть посилені.
Український міністр закордонних справ Павло Клімкін закликає запровадити санкції проти колишнього канцлера Гергарда Шрьодера. Чи це не занадто?
Як голова наглядової ради «Роснєфть» колишній канцлер сам вирішив працювати на цей нафтовий концерн, який з 2014 року до сьогодні через агресивну політику Росії проти України знаходиться в списку санкцій ЄС. Питання, яке хотів порушити міністр, це необхідність розпочати широку громадську дискусію щодо того, як потрібно діяти з такими лобістами. «Роснєфть» є найбільшим платником податків в російський бюджет, цими грошима вже чотири роки фінансується війна проти моєї країни.
Україна намагається – саме зараз, на тлі війни – розбудувати зв’язки із Західною Європою. В Баден-Вюртемберзі багато фірм упродовж років мають добрі контакти в цій країні, чи може це статися в нагоді?
Це ганьба, що ми за 26 років ще не маємо свого представництва в Штуттгарті. Ми сподіваємося, що в найближчому майбутньому зможемо відкрити тут почесне або навіть штатне консульство. Причина цього очевидна. Для нас Баден-Вюртемберг політично і економічно є настільки ж вагомим, як Баварія або Північний Рейн-Вестфалія, де ми вже присутні. Минулого року ми мали обсяг торгівлі між Україною і Баден-Вюртембергом - 678 мільйонів євро (+13% зростання). Ця федеральна земля важливіша для нас, аніж багато європейських держав. Ми прагнемо також розвинути політичний діалог і сподіваємось, що в нас вийде створити баден-вюртемберзько-українську урядову комісію, і керівництво уряду федеральної землі наступного року відвідає Україну.
АдН, яка нещодавно потрапила до Бундестагу, є надзвичайно дружньою до Росії партією. Чи не побоюєтесь Ви, що їхня позиція може вплинути на інших парламентарів в Берліні?
Ми звичайно бачимо небезпеку. Але не всі члени фракції АдН відстоюють таку позицію. Там є також розумні голови, і ми вже деякий час ведемо діалог з окремими політиками з АдН. У нас є надія на те, що адекватні члени АдН будуть успішними в Бундестазі. Депутатам від АдН потрібно розуміти, що вони, як найбільша опозиційна партія в парламенті, повинні залишатися нейтральними, щоб новий уряд ФРН, як посередник в українсько-російській війні, міг успішно діяти. Цю відповідальність мусить поділяти і опозиція.
На нас чекають ще шість років з В.Путіним. Що це означає для війни в Україні?
Це катастрофа і справжній жах для нас, українців. Саме Путін розпочав війну в нашій країні. У нас немає ілюзій стосовно того, що це кровопролиття не може закінчитися без серйозного політичного тиску. Ми мусимо все зробити для того, щоб цей кремлівський пан і його режим нарешті відчули високу економічну ціну за цю війну. Це може відбутися тільки за допомоги Берліна, Парижа, Вашингтона та інших партнерів. Ціна за цю агресію мусить бути для Росії настільки висока, щоб Путін нарешті почав деескалацію і припинив свій грабіжницький напад.