• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
Скасування означало б «зраду України»
Опубліковано 26 березня 2018 року о 16:37

Скасування санкцій проти Росії, як запропонував політик від ВДП Вольфганг Кубікі, було б вогненебезпечним для європейської безпеки, сказав Посол України Андрій Мельник радіостанції ДЛФ. Німецька економіка не страждає через санкції, а німецький експорт до Росії навпаки суттєво зріс.

П.Завіцкі: «Вольфганг Кубікі розговорився», - під таким заголовком повідомила про це газета «Більд». При цьому малися на увазі вислови політика від ВДП, який в інтерв’ю ДЛФ зазначив, що санкції проти Росії треба покроково скасовувати, ось такий ключовий месідж пана Кубікі.

В.Кубікі: «Якщо ми просто станемо навпроти один одного і, без кінця вказуючи пальцем один на одного, говоритимемо, мовляв, ти перший розпочни, ми не просунемося далі. Моя пропозиція - зробити перший крок у режимі санкцій, наприклад у аграрній сфері, розпочавши скасування, і почекати, як Росія реагуватиме. Якщо реакція буде адекватною, можна буде активізувати переговори, якщо ж ні – режим санкцій залишатиметься. Але хтось повинен розпочинати, аби нарешті припинити гратися в мовчанку».

Завіцкі: Це був В.Кубікі в ефірі ДЛФ цього тижня. З такою позицією він, треба визнати, не має багато прихильників всередині власної партії. Втім, навряд чи це так тішитиме державу-сусіда Росії - Україну. Отже, як чинити з Росією? Запитаймо у представника України. З нами на телефонному зв’язку Посол України у ФРН Андрій Мельник. Доброго ранку!

А.Мельник: Доброго ранку, пане Завіцкі!

Завіцкі: В.Кубікі дозволено їхати до України?

А.Мельник: Звісно, пан Кубікі може приїхати до України. Я знаю і ціную пана Кубікі як гарного оратора. Однак його ідея щодо скасування санкцій є вкрай хибною. Втілення такої ідеї в життя стало б…

Завіцкі: Чому?

Мельник: …вогненебезпечним для європейської безпеки, а також означало б зраду України як жертви військової агресії з боку РФ, яка вже принесла понад 10 тис. людських жертв. Отже, скасування цих санкцій означало б ніж в нашу спину, оскільки дискусія, яку розпочав пан Кубікі, супроводжується лише емоціями. Такий крок, на нашу думку, віддалений від реальності, і повинен бути спростований фактами…

Завіцкі: Які ж це саме факти, які він, на Вашу думку, ігнорує?

Мельник: Факти очевидні. Ці, нібито, втрати, про які нині так активно говорять, є нічим іншим, як міфом, і я радо наведу кілька цифр, аби Ви могли зрозуміти, що подібні вислови часто вводять аудиторію в оману. У 2017 році німецький експорт зріс на 6,2 відсотка, сягнувши рекордної позначки у 1,279 млрд. євро.

Завіцкі: Ви маєте на увазі експорт до Росії?

Мельник: Ні, це загалом. Отже, загалом ми досягли нового рекорду, при цьому експорт до РФ зріс за цей час на 20 відсотків, і наразі становить 25 млрд. євро. Іншими словами частка РФ у німецькому експорті становить 2 відсотка. Два відсотка, це означає, чисте зростання експорту за минулий рік, 76 млрд. євро, втричі перевищує російський ринок. А пан Кубікі скаржиться, я цитую: «наш німецький аграрний сектор, який таким чином частково поставлено на коліна», кінець цитати. Факт в тому, що аграрний експорт до Росії упродовж останніх двох років зріс – на 2,4 відсотка у 2016 році і на ще 12 відсотків - у минулому. При цьому частка Росії у загальному обсязі зростаючого німецького експорту складає майже 1,2 відсотка. Отже, всі заклики про те, що німецька економіка ось-ось завтра загине, є щонайменше перебільшенням.

Завіцкі: Так ніхто не каже, пане Мельник, і взагалі – треба додати – цілком ймовірно, ми не можемо зараз перевірити ці дані, але, якщо припустити, що вони вірні, все це відбувається у рамках режиму санкцій, які було запроваджено, отже, все відбувається в правовому полі. Втім, якщо ми подивимось на позицію пана Кубікі, який залишився наодинці зі своєю точкою зору всередині власної партії ВДП, до чого така схвильованість.

Мельник: Немає схвильованості, єдине, чого ми прагнемо, це…

Завіцкі: Ви здаєтесь схвильованим.

Мельник: Ми не хочемо вести цю дискусією на емоціях, а намагаємось, супроводжувати її аргументами і цифрами. І пан Кубікі посилається при цьому на думку прем’єр-міністрів п’яти східнонімецьких земель, які також нещодавно заявили, що санкції нібито завдають значної шкоди. І тут теж факт в тому, що саме з цих земель експорт до РФ минулого року теж зріс – із Саксонії—Ангальт – на 15 відсотків, Бранденбургу – на 16, Тюрінгії – на 31, а з Мекленбургу-Передньої Померанії – на 43 відсотка.

Завіцкі: Пане Мельник, Ви назвали цифри, ми зараз рухаємося по колу. Отже, ще раз: В.Кубікі представляє лише свою точку зору, отже, що спонукає Вас до думки, що хтось планує скасування санкцій на європейському рівні?

Мельник: Отже, пан В.Кубікі у своєму інтерв’ю кілька днів тому сказав, що це саме є не лише його точкою зору, а що він, мовляв, спирається на 62 відсотки членів своєї партії, чиїм «рупором», за його словами, він є.

Завіцкі: Але ж ВДП не представлена в уряді, права голосу вона практично не має.

Мельник: Це вірно, але Партія вільних демократів в опозиції, і ми вважаємо, що Німеччина відігравала і відіграє надзвичайно важливу роль посередника. Ми цінуємо це як українці і вважаємо, що і опозиційні партії будуть допомагати зберегти нейтралітет як і досі, відігравати таку ж роль посередника, але вже як партії в Бундестазі. І якщо трапиться так, що ці настрої та емоції будуть накаляти без причини, як я зазначив, це нам дуже зашкодить. І саме тому ми вдячні пану Лінднеру та його колегам в, так би мовити, зовнішньополітичному «крилі» партії, що вони запевнили в тому, що курс партії зовсім інший.

Завіцкі: Так, і ХДС має інший курс. Схоже на те, що Росії світять додаткові санкції. Якого б ставлення, якщо ми надалі продовжимо, якого б ставлення Європи Ви б бажали для України?

Мельник: Для нас Європа, Європейський Союз – це стратегічна мета. Ми прагнемо вступити до ЄС, хоч і не зараз, ми ще не готові. Але в середньостроковий період ми віримо, якщо Україна буде сильнішою в економічному плані – а завдяки реформам, це відбувається з року в рік, у нас будуть хороші шанси, найближчим часом дійсно вступити до ЄС, аби посилити цю спільноту, адже з географічного боку ми належимо до Європи і хочемо належати до цієї ж Європи ще й в економічному і політичному плані.

Завіцкі: Ви хочете вступити до ЄС, однак Ви мусите ще досить сумлінно попрацювати у себе вдома, наприклад, над проблемою корупції – Ваш президент Петро Порошенко уже 4 роки на посаді, але де-факто, нічого не було зроблено на цьому напрямку. За даними громадської організації «Трансперенсі Інтернешнл», Україна на 130 місці в списку індексів із 180. Чому нічого не змінюється?

Мельник: Я не погодився б повністю з цією думкою.

Завіцкі: Це не думка, це цифра, це факт.

Мельник: Ні, але фактом залишається й те, що було зроблено за ці чотири роки, а було зроблено дуже багато.

Завіцкі: Так, але за даними організації «Трансперенсі Інтернешнл» не зовсім багато.

Мельник: Так, я маю на увазі, що та робота, яка була виконана з часів протестів на Майдані, була визнана як нашими європейськими партнерами, так і, між іншим, організацією «Трансперенсі Інтернешнл». Ми зараз у процесі реформування системи правосуддя, судову систему також буде оновлено. Ми з нуля створили новий Верховний Суд, а наразі – закон уже на другому етапі його прочитання –, працюємо над затвердженням нового антикорупційного закону. Цього вимагають від нас як європейські партнери, так і громадянське суспільство України. І тому твердження, що в країні нібито зовсім нічого не змінилося, є хибним.

Завіцкі: Так, але дещо змінюється на гірше як ми бачимо, є ще кілька проблем. Ваш уряд помітно скоротив права меншин, що стосується рідної мови. Чи це вірний шлях до Європи?

Мельник: Ні, це не вірно. Що ми дійсно зробили: ми проводимо реформу освіти, і в рамках цієї реформи буде затверджено закон, який надає можливість меншинам зберегти свої мови. Тому говорити, що Україна зараз скорочує права меншин, це, звісно, неправда. Ми навпаки зміцнюємо наші меншини...

Завіцкі: Інші країни ЄС стверджують зовсім інше. Румунський президент Йоганніс, він відмінив додатковий візит до України. Угорщина дотримується такої ж думки, що права тепер обмежені.

Мельник: Ні, мова йде виключно про Угорщину. Угорці розпочали кампанію з дистанціювання від України, а для мене, як я Вам вже сказав, важливі факти. А факти наступні: ми звернулись до Венеційської комісії з приводу цього закону, і ми маємо рішення цього органу – це, так би мовити, найвищий орган в Раді Європи, який займається подібними питаннями. І ця комісія чітко сказала, що цей закон не суперечить нашим зобов’язанням в межах Ради Європи, вона також надала нам кілька порад, які ми зараз крок за кроком втілюємо в життя. Тому, Угорщина, так, Ви маєте рацію, Угорщина єдина країна сьогодні, не Румунія, яка й надалі б’є тривогу, але, насправді, безпідставно, і нам шкода за це.

Завіцкі: Чому у Вашого уряду такі проблеми з інакодумцями? М.Саакашвілі, в якого забрали громадянство, колишня льотчиця Савченко зараз під слідством. У Петра Порошенка проблема з тими, хто не розділяє його думку?

Мельник: Ні, ні, однозначно ні. Ці прізвища, які Ви назвали, про них потрібно говорити окремо. Як в останньому випадку, з Савченко, членом парламенту, її вчора було ув’язнено, а причина дуже проста: тому що її було звинувачено – за зняття імунітету проголосувала і її власна партія, фракція Батьківщина –, тому що її було звинувачено в здійсненні терористичного акту в центрі парламенту. І я вважаю, що тут не йдеться про іншу точку зору, а скоріш про дуже-дуже серйозну підозру у тяжкому злочині, який просто не можна ігнорувати.

Завіцкі: Але ж, пане Мельник, складається враження, що нині багатьом критикам намагаються закрити рота. Якщо ми ще раз поглянемо на Саакашвілі, він ніколи не сприяв розгортанню корупції, яка досі залишається проблемою – Ви цього теж не заперечуєте – в Україні його позбавили громадянства. Чи це правильне поводження з критиками?

Мельник: Пан Саакашвілі був губернатором великого міста Одеса, і він теж отримав час і шанс довести, на що здатен і як він власноруч поводитиметься з корупційними проявами. Він не спромігся, і тому, говорячи про Саакашвілі, я не думаю, що це - найкращий приклад, що свідчив би про загальну ситуацію у моїй країні.

Завіцкі: Але ж видворяють і журналістів, чи просто не надають їм акредитацію, саме тих, які критично пишуть про окремі речі, про окремих політиків Уряду. Минулого року було вислано 5 кореспондентів, серед яких двоє – іспанці. Цей факт піддала критиці і ОБСЄ. Отже ще раз: чи має Ваш Уряду проблему з інакомислячими?

Мельник: Ні, у нас з цим немає проблем. Щодо журналістів, яких Ви згадали: ми просто намагаємось боротися з пропагандою, яка сьогодні і тут, у Німеччині…

Завіцкі: Ви про яку пропаганду говорите?

Мельник: …є темою. Я маю на увазі повідомлення ЗМІ, тобто цю лінію між медіаповідомленнями і fake news, ця межа стала надзвичайно тонкою. У Німеччині теж було запроваджено закон, спрямований на подолання проявів ненависті у соцмережах, те ж саме робимо й ми. Ми повинні захищатися, ми перебуваємо у запеклій війні з Росією, у т.ч. і в цій сфері, і тут не можна просто пасивно споглядати над тим, як викривлені факти впливають на зміну настроїв у суспільстві, і над тим, як нас обстрілюють, але не кулями, а неправдивими фактами. Це, власне, і є причиною.

Завіцкі: У нас сьогодні зранку в ефірі Дойчландфунк був Посол України у Німеччині Андрій Мельник. Дякую, що знайшли час, щоб відповісти на наші запитання.

Мельник: Так, дякую Вам, пане Завіцкі!

 

 

Deutschlandfunk,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux