“Безвідмовний спосіб примирення тигра - це дозволити себе зжерти”. Ці слова належать Конраду Аденауеру, чудовому візіонеру і батькові-засновнику нинішньої Німеччини. Протягом багатьох років вони виступали попередженням проти помилок, яких слід уникати за будь-яку ціну. Помилок історичного масштабу з немислимими наслідками.
Одна з таких трагічних історичних помилок на сьогоднішній день - це "Північний потік-2". Абсолютно геополітичний проект Кремля, який не має нічого спільного з економічними та діловими інтересами, і має на меті, перш за все, знищення єдності Європи, а згодом , її підкорення. Це завжди було ідеологією російської енергетичної політики. Сьогодні немає підстав вважати інакше - поки російська агресія проти України та Заходу не буде фактично зупинена, а Кремль не почне поважати міжнародний закон та порядок. Кожен день жорстоких обстрілів на Донбасі та порушення прав людини в окупованому Криму підтверджує, що цього, на жаль, ще не відбувається.
За нинішніх обставин, будь-який пан'європейський проект із Кремлем із масштабом та амбіціями “Північного потоку-2” буде умиротворенням агресора, а не проявом нашої сили. Як тільки “Північний потік-2” буде наповнений російським газом, що протікає за межами Східної Європи та України, Кремль не буде утримуватись від ще більш жорстокого наступу на наші спільні цінності. Навіть гірше, це дасть Росії перевагу.
Яскраві дивіденди, засновані на порожніх обіцянках Кремля, не є належними радниками для ведення справ з Росією. Не майте ніяких ілюзій, Росія буде зображати будівництво “Північного потоку-2” як запрошення повернутися до ведення справ ніби нічого не відбулось - довгоочікуваного фактору, який повністю змінить ситуацію для Кремля. У той же час, багато хто в Європі та за її межами будуть оспорювати таке запрошення і розглядатимуть проект як поганий крок, який годує звіра. Не вірте в те, що "Газпром" має намір дотримуватися угод. Його надійність вже значно скомпрометована. І останній приклад - невизнання "Газпрому" рішення Стокгольмського арбітражу на користь України. Важко бути надійним партнером, коли ви покликані бути енергетичним важелем Кремля в його геополітичних іграх.
Таким чином, інвестиції в "Північний потік 2" - це інвестиції в розпад Європи. Чи дійсно Європа так потребує ще один газопровід з Росією? Приймаючи рішення щодо цього проекту, Європа має вибір: виступати на користь того, хто хоче бути єдиним з Європою або ... побудувати непотрібний трубопровід, який з'єднує Європу з тими, хто відкрито зневажає Європу. Цікаво, що б зробив Аденауер.