• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
Інтерв'ю Прем'єр-міністра України В.Гройсмана виданню "Die Welt"
Опубліковано 01 грудня 2018 року о 17:59

1 грудня 2018 року в одному з найбільш тиражованому німецькому виданні «Die Welt»  вийшло розлоге інтерв’ю Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, в якому він поділився результатами зустрічі з Федеральним канцлером Ангелою Меркель в Берліні 29 листопада ц.р., очікуванням від Уряду ФРН у контексті припинення агресивних дій РФ в Азовському та Чорному морі та розповів про перспективи співпраці між двома країнами.

Переклад інтерв’ю українською мовою:

«Вельт: Як Ви оцінюєте актуальну ситуацію в Азовському морі? Чи очікуються наступні російські напади?

Володимир Гройсман: Росія є агресором і окупантом. Я переконаний, що вона буде все робити для того, щоб окупувати Азовське море і регіон. На жаль, ми не виключаємо, що вона буде заходити далі на українську територію зі своїми офіційними військами. Росія поводиться себе непередбачувано. Вона порушує усі можливі норми міжнародного права.

Вельт: Як Україна буде на це реагувати?

Володимир Гройсман: В будь-якому випадку ми будемо захищати наш суверенітет. Поки агресор не заплатить високу ціну за свої дії, у всьому світі, куди втручається Росія, будуть панувати проблеми.

Вельт: Якої відповіді Ви очікуєте від Заходу, від НАТО, від ЄС? Як Ви оцінюєте поведінку Федерального уряду і Ангели Меркель, які ставлять ставку на посередництво між двома сторонами?

Володимир Гройсман: Що стосується Федерального канцлера, то протягом років ми отримуємо від неї тільки підтримку. Інакшої реакції бути не може, як тільки засудження акту агресії. Щодо російського режиму не потрібно більше робити ніяких ілюзій. Але щоб його стримати тільки слів і заяв буде недостатньо, мають слідувати дії.

Вельт: Які конкретно? Направити західні воєнні кораблі в Азовське море?

Володимир Гройсман: Санкційний режим потрібно підсилити. І мають бути проведені «дзеркальні дії».

Вельт: Що Ви під цим розумієте?

Володимир Гройсман: Якщо Росія блокує кораблі в протоці, то тоді потрібно блокувати і російські кораблі. Росія не має права порушувати закони, не будучи при цьому покараною.

Вельт: Ви хочете, щоб ЄС і Німеччина більше зробили тиску на Росію. Але як це можна ефективно провести , коли одночасно просувається великий проект такий як російсько-німецький газопровід Північний потік-2? 

Володимир Гройсман: Північний потік-2 – це форма замаскованої війни проти Європи. Ми знаємо, як це в енергетично-політичному плані бути залежним від Росії. З власного досвіду нам відомо, як це небезпечно, тому що Росія використовує це політично. Ми розглядаємо Північний потік-2 як геополітичну зброю Росії.

Вельт: Чи розмовляли Ви з Ангелою Меркель про її ставлення до Північного потоку-2 у світлі останніх подій в Азовському морі?

Володимир Гройсман: Під час відкриття німецько-українського економічного форуму в Берліні вона тільки що підтвердила німецьку позицію. Умовою для реалізації Північного потоку-2 є те, що Україна залишить свій статус транзитера. Це має безпеково-політичне значення для всієї Європи. Ми запропонували нашим партнерам на Заході з ними разом управляти нашою українською газопровідною системою. Спроможність цієї системи становить 140 млрд кубічних метрів. Наші газосховища дозволяють зберігати запаси до 1000 днів. Це великий та для наших партнерів привабливий потенціал.

Вельт: В німецькому суспільстві запитують, чому в Україні під час актуальної кризи запровадили воєнний стан. Під час анексії Криму чи початку війни на Донбасі такого не було.

Володимир Гройсман: Росія вперше під російськими прапорами напала на наш флот. До цього часу вони це робили приховано. Це було очевидним, що агресором є російські війська, але вони зняли свої розпізнавальні знаки і зафарбували розпізнавання на техніці. Цього разу все по-іншому. Вони навіть не намагаються себе приховати.

Вельт: Навіть в Україні є стурбованість, що через воєнний стан може бути негативний вплив на проведення реформ, а також виборів наступного року.

Володимир Гройсман: Воєнний стан було введено тільки на 30 днів. Це має нам допомогти сконцентрувати та посилити наші оборонні можливості. Це не зачіпає права людини або громадянські права, а ще менше економіку. Ми маємо перевести нашу оборонну систему в готовність на випадок, якщо Росія перейде в наступальну позицію. З запровадженням воєнного стану Парламентом України одночасно було прийнято, що президентські вибори, як заплановано, відбудуться 31 березня наступного року. Тому немає причин до побоювання, що виборчий процес буде ускладнено.

Вельт: Що конкретно має змінитись під час воєнного стану?

Володимир Гройсман: Військовим надаються особливі повноваження, щоб вони могли ефективно реагувати на випадок подальшої агресії. Для цього можуть бути змінені управлінські системи на регіональному рівні, також це стосується цивільної оборони.

Вельт: Чи можуть військові втручатись в цивільне управління?

Володимир Гройсман: Виключно в рамках оборонних питань.

Вельт: Чи не виключаєте Ви, що воєнний стан може бути продовжено після 30 днів?

Володимир Гройсман: Я не думаю, що це станеться. Якщо не буде нових військових дій з російської сторони, тоді не буде і продовження воєнного стану.

Вельт: Це означає, що якщо буде потреба реагувати на нові загрози, то тоді його буде продовжено?

Володимир Гройсман: Я умови назвав. Ми не виключаємо, що воєнний стан може бути продовжено. Якщо не буде нових атак, тоді він буде тривати тільки 30 днів. Але я хочу сказати ще дещо важливе: терміново Кремль має відпустити 24 українських моряків без будь-яких умов. Я звертаюсь до наших партнерів на Заході разом з нами все для того зробити, щоб вони могли повернутись додому.

Вельт: У контексті німецько-українського економічного форуму, чи задоволені Ви розвитком німецько-українських економічних відносин?

Володимир Гройсман: Економічні відносини між нашими країнами в дуже чудовому стані. Наразі в нашій країні активно працюють 2.500 німецьких підприємств. Галузі, в яких ми особливо інтенсивно співпрацюємо є сільське господарство, енергетична економіка, ІТ-сфера, авіаційна промисловість, а також інфраструктурні проекти. У поточному році у нас приріст у 15 відсотків обсягу німецько-української торгівлі.

Вельт: Чи є ще проблеми? Що потрібно зробити, щоб покращити передумови для інвестицій?

Володимир Гройсман: Ми працюємо над збільшенням правової безпеки. Ми відкриваємо можливості для приватизації. Оподаткування знизилось. Ми пропонуємо дуже кваліфіковану робочу силу. Багато хто шукає роботу в західних країнах, а хотіли б краще працювати вдома, як би відповідали умови. Щоб бути в змозі забезпечити відкриття нових підприємств, ми запровадили освітню реформу.

Вельт: Наскільки тяжкою для України є еміграція передусім молодого покоління з країни? Що Ви робити, щоб зробити повернення привабливим?

Володимир Гройсман: Всі країни в Європі наразі конкурують за кваліфіковану робочу силу. Основний фактор для нас при цьому – це виплата конкурентноспроможних заробітних плат. Цей процес вже розпочато. Ми будемо робити все можливе, щоб повернути українців назад в країну, тому що вони нам потрібні з їхнім досвідом, які вони накопичили закордоном.

Вельт: Чи є вже сигнали того, що менше людей виїжджають або навіть повертаються?

Володимир Гройсман: Те, що еміграція повільнішає, це вже можна констатувати. Про масивне повернення ми поки не можемо говорити. Хоча є перші приклади, що люди повертаються. Ми сподіваємось, що вони будуть залишатись, навіть якщо вони отримують на 200 або 300 євро менше.

Вельт: Ви зачепили покращення правових відносин. Як проходить побудова вільної від корупції юстиції? Чи буде нарешті в наступному році створено незалежний антикорупційний суд, на який так довго чекають борці з корупцією?

Володимир Гройсман: Так. Відповідні установи як раз за допомогою міжнародних експертів займаються обранням суддів. Уряд не має жодного впливу на це. Наше завдання обмежується тим, що ми тільки супроводжуємо ці процеси, надаючи приміщення та фінансування. До речі, в середу ми затвердили започаткування центрального бюро розслідування, такий собі український ФБР. Це завершує розробку антикорупційної інфраструктури. Набирає чинності нове антикорупційне законодавство. Таким чином, сфера державних закупівель, яка була повністю корумпованою, стала повністю прозорою.

Вельт: Українська Православна Церква нещодавно відмовилась від опіки Московського Патріархату. Чи можете Ви пояснити, чому це так важливо для України?

Володимир Гройсман: Це історично важливе рішення для України. Велика європейська нація зараз має право на власну церкву. Ніхто не може утискати українців в їхньому праві на віросповідання. Росія хоче впливати на Україну і тримати її під своїм контролем. Для цього вона використовує всі можливості, навіть релігію. Проте ми намагаємось на різних рівнях відійти від цього контролю. Наступним кроком ми хочемо закріпити в нашій Конституції бажання до членства в НАТО та ЄС. Наразі ми робимо себе незалежними в релігійній області. Все це непокоїть ворога.

Вельт: Але Ви самі не є християнсько-православного віросповідання, а єврейського. Це дуже нетипово для Прем’єр-міністра європейської країни…

Володимир Гройсман: Ви праві. Є тільки два прем’єр-міністри, які є євреями. Один – це я та Бенджамін Нетаньяху – інший.

Вельт: Не тільки російська розповсюджує постійно, але й в Україні є прояви антисемітизму. Чи можете Ви з власного досвіду сказати, яка ситуація з єврейською громадою в Україні?

Володимир Гройсман: Я є євреєм, але також українцем і я цим пишаюсь. Для мене будь-які прояви нетолерантності, будь-яка дискримінація є неприйнятними, і це стосується також всієї країни. Кожен випадок дискримінації, якщо він мав місце, жорстко переслідується і карається. Кожен з нас має право на своє віросповідання. Це неправильно звинувачувати Україну в антисемітизмі.

Вельт: Проявів антисемітизму в Україні не більшає?

Володимир Гройсман: Ні, в жодному разі. Окремі антисемітські випадки зустрічаються, але така ситуація, на жаль, і в будь-якій іншій європейській країні. Якщо порівнювати з іншими європейськими країнами, то Україна у цьому навіть буде взірцем.»

, Філіп Фрітц та Ріхард Герцінгер

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux