29 листопада 2018 року на центральному телеканалі Німеччини «ZDF» - у програмі головних новин heute із понад 4-х мільйонною глядацькою публікою - Посол України у ФРН Андрій Мельник дав інтерв’ю щодо ситуації в Азовському морі та закликав Федеральний уряд вжити кроків задля негайного звільнення українських моряків і захоплених кораблів, гарантування свободи судноплавства на Азові та в Керченській протоці, а головне - щодо запровадження жорстких болючих санкцій проти Путіна.
Надаємо переклад інтерв’ю українською мовою:
«Ведучий: Доброго дня, пане Посол!
Президент України Петро Порошенко закликав Німеччину направити військові кораблі в Азовське море. Чи не означатиме це небезпеку до збільшення ескалації в регіоні?
Посол Мельник: Доброго дня! Ні - якраз навпаки. Цю тему щойно обговорювали Прем’єр-міністр Володимир Гройсман та Федеральний канцлер Ангела Меркель. Ми вважаємо, що така місія сприятиме деескалації і такий крок стримуватиме подальші напади на українські військові та торговельні кораблі.
Ведучий: Але чи не розцінюватиме це Росія як провокацію, чи не виникне тоді небезпека війни?
Посол Мельник: Cаме зараз ведуться переговори щодо запровадження моніторингової місії, можливо під егідою ОБСЄ. Це було темою і сьогоднішньої зустрічі. Ця провокація та ескалація конфлікту зі сторони Російської Федерації є найгіршим, що ми пережили за останні роки. Цьому має бути покладено край. Відтак ми покладаємось на Федеральний уряд та Канцлера. Вона нас запевнила, що буде проводитись пошук шляхів, щоб гарантувати вільний прохід кораблів в Азові та Керченській протоці, як це регламентується двостороннім договором, і від цього вже Путін не відкрутиться.
Ведучий: Що конкретно Ви очікуєте від Федерального канцлера?
Посол Мельник: Українські моряки мусять бути негайно звільнені без будь-яких умов. Це стало б хорошим гуманітарним жестом. Їм призначили 2 місяці утримання під вартою. Але вони є солдатами, тому на них не може розповсюджуватись російське законодавство. Їх звільнення могло б стати кроком до відновлення довіри, і тоді можна було б говорити про наступні кроки, як досягти деескалації в Азовському та Чорному морі.
Крім того, якщо цього не станеться, чого б нам не хотілось, нам потрібно обговорити з Федеральним урядом і нашими партнерами в ЄС про нові заходи та нові санкції, бо не можна допускати, щоб всередині Європи обстрілювали солдатів та кораблі, та ще й з важкої зброї.
Ведучий: Чи не було введення воєнного стану в Україні зумовлено тим, щоб відволікти увагу від внутрішніх проблем?
Посол Мельник: В жодному разі. Кажучи недипломатичною мовою, це повна нісенітниця. Воєнний стан було запроваджено тільки на 30 днів, щоб мобілізувати сили та бути готовими на випадок нових нападів. У Президента України немає наміру цим відволікати від чогось увагу. І той факт, що наразі Росією незаконно утримуються 23 українські моряки, повірте, аж ніяк не підвищує рейтинг Президента.
Ведучий: Дякую Вам, пане Посол!
Посол Мельник: Дякую Вам!»