15 березня 2019 року у ранковому прайм-таймі Посол України у ФРН Андрій Мельник дав інтерв’ю наживо Німецькому радіо „Deutschlandradio“ (1,6 мільйонів слухачів щодня) щодо 5-ї річниці проведення псевдо-референдуму в Криму.
Ведучий Гайнеманн: В кінці березня громадяни України будуть обирати нового Президента у важких умовах. Конфлікт на Сході України не закінчився, на Донбасі з квітня 2014 року підтримувані Росією бойовики воюють з українською армією. Завтра виповнюється річниця російської анексії Криму. Спочатку з’явились зелені чоловічки, в кінці кінців Росія прибрала собі до рук півострів в Чорному морі. Сьогодні у нас розмова з Послом України у ФРН Андрієм Мельником. Доброго ранку!
Посол Мельник: Доброго ранку, пане Гайнеманн.
Ведучий Гайнеманн: Пане Посол, як сьогодні згадують події п’ятирічної давнини?
Посол Мельник: Крим залишається відкритою раною, яка кровить, тому що за ці п’ять років російська окупаційна влада перетворила півострів в зону панування сили та безправ’я. Права людини брутально порушуються співробітниками ФСБ. Кримських татар, велику за кількістю меншину, переслідують, майже так само, як за часів Сталіна. Кожен четвертий мешканець Криму – це етнічний українець, і у цих 500.000 людей після п’яти років анексії немає жодної своєї школи. Така наразі ситуація і це сором, що доля Криму майже повністю зникла з порядку денного.
Ведучий Гайнеманн: Чому так?
Посол Мельник: Тому що просте рішення не вбачається. Ми чуємо в Берліні, що спочатку потрібно займатись розв’язанням конфлікту на Сході України, і коли туди повернеться мир, тоді переходити до теми Криму. Але наше прохання – розглядати обидві теми одночасно. Ми були свідками, як сто днів тому відбулась нова ескалація в Азовському морі, ця повзуча анексія територіальних вод у Чорному морі, сьогодні не можна це так просто лишати. Потрібно запустити політичний процес на міжнародній арені і почати нарешті говорити про вирішення проблеми Криму.
Ведучий Гайнеманн: Які є шанси на успіх? Як Ви вважаєте?
Посол Мельник: Шанси на успіх поки що невідомі. Але я вважаю, що якщо нічого не робити, це теж не рішення. Тому що ми бачимо, що проблеми накопичуються, і якщо росіяни будуть помічати, що час грає їм на руку, іншими словами, чим довше триватиме анексія, тим більше вбачають для себе росіяни, що ця анексія колись можливо буде прийнята Заходом, і цього не можна допустити.
Ведучий Гайнеманн: Після ескалації в Азовському морі у листопаді ми мали розмову з Александром Ноєм, депутатом який відповідає за питання оборони у партії «Ліві». Зараз ми хочемо включити запис тієї розмови:
Голос А.Нойя: «Україна застосовує збройну силу. Для українців проводять тренування сили США. Тренувальні маневри разом з американцями відбуваються в Україні.»
Ведучий Гайнеманн: А не треба?
А.Ной: Ні.
Ведучий Гайнеманн: Щоб Україна стала ще слабкішою?
А.Ной: Ні! Україна – це мультинаціональна держава і Україну потрібно було розглядати з самого початку ланкою між Росією та Заходом. Але цього не робилось! Усіма силами намагались перетягнути Україну у західний табір, і як результат бачимо тепер конфлікти.
Ведучий Гайнеманн: Нагадаю, що Україна – це суверенна держава.
А.Ной: Суверенітет України відповідає хіба що суверенітету трирічної дитини у залежності від своєї матері. Повірте мені. Україна сама по собі мало, що вирішує.
Ведучий Гайнеманн: По відношенню до українців це було зухвалістю.
А.Ной: Можливо. Але це факт.»
Ведучий Гайнеманн: Пане Посол Мельник, чи правий де-факто пан Ной? Чи дійсно Україна сьогодні суверенно не здатна діяти?
Посол Мельник: Маю сказати, що висловлювання пана Нойя переповнені цинізмом, невіглаством та зарозумілістю, і мені шкода, що німецький політик дозволяє собі такі слова. Але повертаючись до питання: звичайно, що пан Ной помиляється, тому що Україна – суверенна держава. Ми можемо самі вирішувати, як ми будемо розвиватись, якими є наші цілі. А ці цілі є чіткими – ЄС та НАТО. Нещодавно ці цілі були навіть закріплені в Конституції. Це означає, що який би не сформувався уряд після парламентських виборів в жовтні, напрям руху вже визначено. А наразі потрібно виконувати домашнє завдання, щоб ці цілі також досягти.
Ведучий Гайнеманн: Колишній радник з питань безпеки, зовнішньополітичний радник Гельмута Коля Хорст Телчік в одному з інтерв’ю погодився зі словами Владіміра Путіна, який колись сказав, що всі українські Президенти «ганчірки». Чи керівництво в Києві здатне діяти?
Посол Мельник: Пан Телчік намагається відігравати роль поважного державного діяча, але, як кажуть у нього в баварській батьківщині більше схожий на бовтуна, ляльку Путіна, і ми вимагаємо від пана Телчіка, щоб він офіційно вибачився за свої негідні та образливі слова. Україна – це суверенна держава, і якщо хтось висуває такі тези, як пан Телчік, то це звучить дійсно утопічно та далеке від реальності. Від таких поглядів волосся піднімається, і я можу тільки сказати: «Бідний Гельмут Коль, якщо йому доводилось мати справу з такими „радниками“.»
Ведучий Гайнеманн: Пане Посол, сама Юлія Тимошенко, колишня прем’єр-міністр України, сьогодні розповідає в інтерв’ю «Frankfurter Allgemeinen Zeitung», що оточення Президента пов’язано з корупційними махінаціями. Як це відображається на якості української влади?
Посол Мельник: Дійсно протягом останніх тижнів журналісти оприлюднили результати своїх розслідувань, і я вважаю, що це хороший знак, що в Україні можливим є проводити такі розслідування, і що свобода слова забезпечується. Що стосується оточення Президента Порошенка: Наступного дня після публічних звинувачень він прийняв рішення звільнити пана Гладковського, це по суті людина, яку звинувачують у журналістських розслідуваннях, і дав доручення розпочати розслідування. Зараз ми маємо почекати і подивитись, як антикорупційні інституції, які було створено протягом останніх п’яти років, виконують свою роботу якісно, щоб ми стали свідками винесення вироків суду.
Ведучий Гайнеманн: Андрій Мельник, Посол України у Федеративній Республіці Німеччина. Я Вам дякую за розмову, до побачення!
Посол Мельник: Дякую, пане Гайнеманн. До побачення!