• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
«Волосся стає дибки від того, що у центрі Європи вирує війна!»
Опубліковано 06 червня 2019 року о 18:15

Газета «Schwäbische Zeitung» (м. Равенсбург)

6 червня 2019 р.

«Волосся стає дибки від того, що у центрі Європи вирує війна

Посол України Андрій Мельник відвідав редакцію «Schwäbische Zeitung» -

Він сподівається, що вступ його країни до ЄС принесе мир

Редакція: Пане Мельник, Верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні нещодавно відкинула амбіції України щодо вступу до ЄС. На скільки це Вас розчарувало?

А.Мельник: Ми переконані, що ключ до перспективи членства в ЄС для України знаходиться саме в Берліні. І, звичайно, що ми розчаровані, що у цьому питання як Федеральний уряд, так і Бундестаг займають поки стриману позицію – і це при тому, що Україна стала прикладом демократії на пострадянському просторі. Президентські вибори, які нещодавно відбулися в Україні, є цьому підтвердженням. Вони пройшли на високому демократичному рівні. Президента Петра Порошенка не переобрали, хоча він і проводив загалом правильну політику для своєї держави. Однак люди прагнули нових облич. Тому ми віримо, що німецький народ і Федеральний уряд зрозуміють і визнають, що Україна як майбутній член Європейського Союзу принесе переваги як для ЄС, так і для Німеччини.

Редакція: Про які переваги йде мова – для обох сторін?

А.Мельник: Перспектива вступу може бути для нас чудовим стимулом ще більш послідовно проводити реформи. ЄС – це не тільки спільнота цінностей та економічного процвітання, це також і гарантія миру. Найкращий приклад –Балкани. Коли ці країни стануть членами Євросоюзу, то війна там більше ніколи не розгориться. Наше членство в ЄС могло б також бути гарантією безпеки і для самої Німеччини. Війну, яку ми зараз переживаємо, вже не можна буде собі уявити. Із цієї - дещо егоїстичної причини - німецька політика могла б бути сміливішою. Вакуум на східному кордоні сучасного ЄС на наступні роки або навіть десятиріччя - не є в інтересах Німеччини і ЄС! Але незважаючи на агресію, ми маємо помірне зростання ВВП у 2018 році на 3,2%. І від цього росту вже сьогодні потужно виграє також і Німеччина в економічному плані, навіть тут у землі Баден-Вюртемберг, де двостороння торгівля з Україною за минулий рік перевищила 700 млн. євро.

Редакція: Як Ви вважаєте: за останні роки щось змінилось у питанні перспективи членства в ЄС для України?

А.Мельник: Хорошим сигналом є те, що в Берліні інтенсивно займаються темою України. Але ми хотіли з значно більшого, і не лише що стосується перспективи ЄС. Якщо б ми отримали перспективу на членство після Помаранчевої Революції у 2004 році, то ми б уже були готові вести переговори про вступ України до Євросоюзу. Ми докладаємо значних зусиль – навіть в умовах війни, щоб жити за канонами демократії. І все одно ми так і не отримуємо чітких сигналів. Замість того бачимо значну підтримку проекту «Північний потік-2», що для багатьох українців є великим розчаруванням. А ще Росію намагаються будь-якою ціною утримати в Раді Європи, хоча вона топче ногами її принципи і цінності.

Редакція: Що має статись, щоб, наприклад, Берлін взявся за ініціативу членства в ЄС для України?

А.Мельник: Ми повинні ще більш послідовно і швидко виконувати наші домашні завдання. Європейці мають побачити, що ми готові зруйнувати монопольне становище олігархів. Тут ми досі відчуваємо великий супротив. Ще більш активно ми повинні боротися із корупцією. Для цього ми створили всі необхідні структури, але люди ще не достатньо відчули результати від їх діяльності. Ми мусимо й надалі зміцнювати громадянське суспільство. Це найкращий контрольний інструмент, який ми маємо. І ми цим пишаємось. Нам слід ще більше лібералізувати економіку і розпочати нові ініціативи задля подолання дефіциту кваліфікованої робочої сили. Ми багато втрачаємо наших співвітчизників, які емігрують до Польщі і Чехії. 

Редакція: У багатьох державах-членах зростає скептицизм по відношенню до ЄС. Наскільки великим є бажання українців приєднатись до Союзу?

А.Мельник: Як би завтра проводився референдум, то переважна більшість - можливо навіть дві третини - українців висловились би за вступ до ЄС. Те ж саме стосується і членства в НАТО. Перед початком війни з Росією ситуація була іншою. Проте люди все ще не можуть зрозуміти, яку особисту ціну потрібно заплатити за вступ. Слід жити по-іншому, докладати зусиль, робити свій власний внесок у цю справу. У нас навіть є таке поняття «єврооптиміст». Під час протестів на Майдані п’ять років тому люди тримали в руці прапори ЄС і були готові за це померти. Я не можу пригадати іншу країну, у якій мало б місце щось подібне. Вже сьогодні 43 відсотки зовнішньої торгівлі України припадає на ЄС. Мої співвітчизники побачили, що європейський ринок є для них доступним. Тож ЄС не є для нас чимось абстрактним.

Редакція: Чи є у Вас часові рамки щодо вступу?

А.Мельник: Якщо у складі нового Парламенту після виборів у липні буде менше популістів ніж зараз, то вступ до ЄС може відбутись доволі швидко. На це я дивлюся з великим оптимізмом. Гадаю, що через 10 або максимально 15 років це є цілком реалістичним.

Редакція: Чи не повинна також і Росія вживати дій для досягнення миру? Складається враження, що Росія хоче заморозити конфлікт, щоб він ще протягом багатьох десятиліть залишався такою собі переговорною масою заради досягнення власних інтересів.

А.Мельник: На жаль, Ви маєте рацію. І єдиний спосіб закінчити цю війну – це санкції щодо Росії. Ми сподіваємось, що санкційна політика буде продовжена, хоч й не так багато тих у Німеччині, хто її підтримує. Росія заявляє, що санкції на неї не діють. Але це неправда! Якщо б Україна зараз отримала перспективу членства, то це стало б справжньою поразкою для агресивної політики Путіна. Він намагається загальмувати наше зближення із ЄС, сподіваючись, що його авторитарна система протримається ще багато років. Він повністю контролює ситуацію на окупованій частині Донбасу і може у будь-який час ініціювати нову ескалацію. Але якщо Путін побачить, що Україна докладає послідовних зусиль заради отримання членства та одержить при цьому зелене світло від самого ЄС, то це й стане початком кінця його режиму.  

Редакція: Франція і Німеччина задіяні активно у рамках Мінських домовленостей. Дехто говорить, що Мінськ не працює. Він взагалі функціонував?

А.Мельник: Ми дуже високо цінуємо внесок Німеччини. Ці домовленості стали результатом рішучих кроків німецької зовнішньої політики, однак ми, на жаль, далеко так не просунулись на шляху миру. На жаль, це є гіркою правдою. Утім нам спільними зусиллями вдалося стримати конфлікт. П’ять років тому на території України відбувались масштабні танкові баталії як під час Другої світової війни. Лише у 2014 році загинуло понад 2 тисячі людей. Із початку цього року ми є свідками загибелі 45 українців, маємо більше 200 поранених. Але навіть ці цифри є надзвичайно болючими. Те, що нам усе ж вдалося зменшити кількість жертв війни, ми завдячуємо саме Мінським домовленостям і пов’язаним з ними санкціям проти Росії. Тому потрібно і далі використовувати Мінськ. До цього ми хочемо заохотити Німеччину і Францію. Наразі новий Президент Володимир Зеленський хоче запровадити нові ініціативи. Нам не можна зволікати. Вже два з половиною роки у нас тиша у перемовинах, тому що Путін відмовлявся вести переговори і навіть спілкуватись з П.Порошенком. Останній саміт у Нормандському форматі (Німеччина, Франція, Україна і Росія - примітка редакції) на найвищому рівні відбулась у жовтні 2016 р. Я сподіваюсь, що пані Канцлер без зволікань якнайшвидше скличе нову зустріч лідерів.

Редакція: Як шанси є у нового Президента В.Зеленського?

А.Мельник: Між передвиборчими програмами пана Зеленського і пана Порошенка не так вже і багато розбіжностей. Люди хотіли нових облич. Ми будемо обов’язково мати континуїтет, що стосується зближення України з ЄС і вступу до НАТО. Ці дві стратегічні цілі були навіть закріплені у нашій Конституції. Шанс якраз і полягає у тому, щоб Президент В.Зеленський обидві ці цілі реалізовував завдяки новим ідеям. Так само він має активно діяти і задля завершення війни, бо люди прагнуть миру. Це теж одна із причин, чому пана Зеленського було обрано президентом такою величезною більшістю. Путін сказав, що допоки залишатиметься Порошенко, війна буде продовжуватись. В.Зеленський має використати цей шанс і розробити ідеї, яким чином може рухатися вперед. Україна хоче миру, але не миру за будь-яку ціну! Як цього досягти за умови, допоки Путін жорстко дотримуватиметься свого курсу, це є надскладним завданням, свого роду квадратурою кола.

Редакція: Дехто побоюється, що В.Зеленський через свою політичну недосвідченість може поспішно піти на поступки Путіну. Ви поділяєте ці побоювання?

А.Мельник: Ні. Володимир Зеленський зайняв однозначну позицію під час виборчої кампанії. Він не готовий йти на підступні компромісів. Та й самі українці цього навряд чи допустили б. Мої співвітчизники з нетерпінням очікують, які ж саме ідеї внесе В.Зеленський, щоб вийти з цього глухого кута. Волосся стає дибки від того, що у самому центрі Європи вирує війна. Народ психологічно виснажився. Ця травма війни бентежить людей щодня. А Путін натомість так і не подає жодного сигналу про зміну курсу. Він і надалі розкручує спіраль ескалації, випробовуючи В.Зеленського – наприклад роздачею російських паспортів громадянам України. Тут Президентові слід бути особливо креативним.

 

 

Schwäbische Zeitung,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux