• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
"Заключне комюніке - це проблиск надії для нас всіх", Посол України у ФРН А. Мельник у ранковому прайм-таймі дав інтерв'ю головному німецькому радіо "Deutschlandfunk" щодо результатів зустрічі у Нормандському форматі в Парижі
Опубліковано 10 грудня 2019 року о 18:09

10 грудня 2019 року у ранковому прайм-таймі на провідному німецькому радіо «Deutschlandfunk» (більше 2 млн. читачів) Посол України у ФРН Андрій Мельник дав розгорнуте інтерв’ю щодо результатів вчорашнього Нормандського саміту в Парижі. 

У розмові з кореспонденткою «Німецького радіо» Анн-Катрін Бюскер він заявив, що «сам факт того, що саміт N4 у Парижі таки відбувся, це вже великий успіх. Канцлер Ангела Меркель знову поклала весь свій політичний авторитет на шальки терезів, щоб разом з Президентом Франції Е.Макроном змусити Путіна піти на поступки. За цей внесок Україна надзвичайно вдячна Німеччині. Звичайно, Президент України Володимир Зеленський очікував значно більших результатів від зустрічі. Водночас, заключне комюніке Саміту дає проблиск надії для вирішення ситуації на Сході України. Домовленості мають цього разу бути реалізовані на всі 100 відсотків».

Повний переклад інтерв’ю Посла Андрія Мельника:

«Ведуча пані А.-К. Бюскер: «Це вже прогрес, що ця зустріч взагалі відбулась.» Цими словами Єлисейський палац в Парижі зменшив очікування перед зустріччю у Нормандському форматі. Насправді, це була перша зустріч після довгої перерви – а також перша зустріч між російським президентом В. Путіним та Президентом України В. Зеленським. Проте насправді це були не лише перемовини, зрештою були досягнуті результати, які хоча і не гарантують відразу мир, але сприятимуть його досягненню»

Сьогодні з нами на зв’язку Посол України у ФРН Андрій Мельник, щоб більш детально обговорити результати зустрічі в Парижі. Добрий ранок!

Посол А. Мельник: Доброго ранку, пані Бюскер.

Ведуча пані А.-К. Бюскер: Пане Посол, з учора вечора здається, що мир на Сході України став ближчим. Чи задоволені Ви результатами вчорашньої зустрічі?

Посол А. Мельник: Уже сам той факт, що цей саміт взагалі відбувся, є насправді великим успіхом, передусім для пана Президента В.Зеленського, який протягом останніх місяців надзвичайно наполегливо і конструктивно працював над його підготовкою. Хоча очікування від цієї важливої зустрічі і були применшені, все одно це колосальний крок вперед. Українці вдячні пані Федеральному канцлеру Ангелі Меркель за те, що вона поклала на шальки терезів усю свою політичну вагу, щоб разом з Президентом Е.Макроном натиснути на президента В.Путіна, аби Кремль накінець пішов на поступки. Ми високо цінуємо цей внесок Глави німецького уряду. Також і федеральний міністр закордонних справ Г.Маас по праву вимагав напередодні від Путіна виконання своїх зобов‘язань.

Звичайно, самі результати саміту є доволі скромними. Сам Президент В.Зеленський про це відверто зазначив на прес-конференції, що він очікував набагато більшого, що під час цих вкрай складних перемовин можна було б досягти набагато більше результатів. Водночас, заключне комюніке Саміту надає проблиск надії для нас всіх, насамперед, для населення на Сході України, яке вже втомилось від війни, і тепер ми маємо зробити все можливе для того, щоб домовленості, досягнуті в Парижі, були виконані на всі 100 відсотків.

Ведуча пані А.-К. Бюскер: Президент В.Зеленський заради миру був готовий до помітних поступок, коли йдеться про розведення військ. Чи можна було це раніше розпочати, щоб досягти миру?

Посол А. Мельник: Я вважаю, що те, чого вдалось Президенту В.Зеленському досягти напередодні зустрічі в Парижі, а саме дуже швидко просунутись вперед у розведенні збройних сил у трьох пунктах, де були особливо тяжкі обстріли, це вже  можна вважати дуже важливим досягненням. Але лінія між підконтрольною та непідконтрольною територією України на Донбасі складає 409 км, і можна собі тільки уявити, якщо розведення у цих трьох точках тривало декілька тижнів, що сприяло розрядженню обстановки, то наскільки складне завдання стоїть перед нами сьогодні, коли ми говоримо про всю довжину цієї контактної лінії. Але ми сподіваємось, що і надалі матимемо повну підтримку наших німецьких та французьких партнерів, щоб вирішити і ці непрості питання.

Ведуча пані А.-К. Бюскер: Питання, яке мене дуже турбує. У репортажі нашого кореспондента ми почули, що все ще на лінії фронту по обидва боки присутнє важке озброєння. Перемовини вчора продемонстрували, що В.Путін готовий йти на поступки. Чи не потрібно було Україні теж ще раніше йти на поступки?

Посол А. Мельник: Я вважаю, що підписання Мінських домовленостей у 2015 році, це вже саме по собі була значна поступка з боку України. Вони були компромісом. І ми зараз маємо докласти зусиль, щоб Мінські домовленості у всіх 13 пунктах були зрештою виконані. Наразі ситуація як і раніше по всій лінії фронту залишається вкрай напруженою. Населення страждає. В Україні 1,5 мільйонів українців є внутрішніми біженцями вже понад 5 років війни. Такій ситуації має бути покладено край, саме тому ми сподіваємось, що саміт в Парижі дійсно стане великим кроком вперед.

Ведуча пані А.-К. Бюскер: Проблемним питання залишається також проведення місцевих виборів на Сході України. Україна хоче ще до виборів отримати контроль над регіоном. Чому це настільки важливо для України?

Посол А. Мельник: Проблема полягає в тому, що протягом останніх п’яти років росіяни в захопленому ними Донбасі створили свавільні окупаційні режими, так звані Донецьку та Луганську «народні республіки». Тому, якщо ці два нелегальні утворення будуть і надалі існувати під час проведення місцевих виборів, майже не залишається надії на те, що ці вибори справді відбудуться демократичним та вільним шляхом, що українські партії матимуть вільний доступ, що наші ЗМІ зможуть безперешкодно висвітлювати виборчий процес, але також те, що внутрішньо переміщені особи, які наразі перебувають на території України, матимуть право взяти участь у цих виборах.

Тому протягом наступних місяців має бути чимало ще зроблено для того, щоб українці отримали відчуття безпеки. Якщо ми йдемо до цих виборів – а це є важливим пунктом у рамках переговорів у Мінському форматі - то має бути чітко зрозуміло, що безпека буде повністю гарантована, що спостережна місія ОБСЄ матиме повний доступ і що вона насправді зможе вільно здійснювати свою роботу, але також і те, що там не будуть вештатися вулицями люди із зброєю в руках. Адже інакше в такому випадку не може йти й мови про вільні вибори.

Ведуча пані А.-К. Бюскер: Давайте припустимо, що місія ОБСЄ має вільний доступ до регіону і українські партії допущені і українські ЗМІ мають доступ, чи можна було б проводити у такому випадку місцеві вибори, якщо б росіяни все таки досі утримуватимуть контроль над регіоном?

Посол А. Мельник: Це є завданням із розряду квадратури кола, яке ще належить вирішити. Має бути зроблено ще цілий ряд кроків, щоб українці отримали почуття довіри та безпеки, тому що провести фейкові вибори буде ще гірше ніж не проводити жодних виборів взагалі. І тому ми всі маємо зараз думати над тим, чи можна за всіх цих непростих зовнішніх умов провести по-справжньому вільні місцеві вибори.

Ведуча пані А.-К. Бюскер: Іншим суперечливим пунктом між Україною та Росією залишається транзит газу. Як і раніше, згода поки не досягнута. Дія договору на транзит, який приносить Україні мільярди, закінчується у кінці цього року, а перемовини не просуваються. Чому Україна не зменшила свою залежність від Росії у цьому питанні?

Посол А. Мельник: Фактом є те, що Україна вже багато років не купує газ в Росії. Одним із головних постачальників газу стала, до речі, Німеччина. Насправді йдеться не про залежність, а про те, що існуючий договір про транзит російського газу через Україну добігає кінця вже кінці цього року. Його припинення матиме наслідки і для німецької сторони. Тож слід негайно знайти нове рішення. Пані канцлер Меркель нам, українцям, пообіцяла, що газогін «Північний потік-2» не буде введено в дію, допоки не буде знайдено рішення щодо транзиту газу через Україну, і не на один рік, як перехідний період, нам потрібен довготривалий договір, від якого всі отримували б вигоду, і росіяни, в тому числі, тому що вони так само залежать від України як транзитної країни, поки газогін «Північний потік-2» не запрацював.

Тому ми розраховуємо на те, що федеральний уряд Німеччини з максимальними зусиллями долучиться до цього процесу, щоб накінець була досягнута згода з Росією. Росіяни нам винні понад 2,6 мільярдів дол. США згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу. Вони відмовляються сплачувати нам цей борг і хочуть, щоб Україна від нього просто-напросто відмовилась. Це їхня передумова для укладення нового транзитного договору. Але цього за жодних обставин не можна допустити! Саме пошук компромісу у цьому питанні є наскільки складним.

Ведуча пані А.-К. Бюскер: Дякую за розмову, пане Посол!

Посол А. Мельник: Дякую Вам, пані Бюскер.»

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux