• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
«Саміт в Парижі став реальним успіхом, насамперед для мешканців Сходу України, які вже втомились від війни», - Посол України дав ранкове інтерв’ю головному радіо в центральній Німеччини «MDR»
Опубліковано 12 грудня 2019 року о 11:40

10 грудня 2019 року Посол України у Німеччині Андрій Мельник дав розгорнуте інтерв’ю одній із найпопулярніших німецьких радіостанцій «Mitteldeutscher Rundfunk» (бл. 0,33 млн. Слухачів щодня), що є головним громадським каналом федеральних земель Саксонія, Саксонія-Ангальт та Тюрингія.

Росія і Україна ще у цьому році хочуть досягти цілковитого припинення вогню. Це є результатом зустрічі на найвищому рівні у Парижі. На прямому зв’язку зі студією Посол України у Німеччині Андрій Мельник, який розповість, що означатимуть ці домовленості для дієвого врегулювання ситуації на Сході України.

Ведучий: До цих пір вони лише розмовляли по телефону. Тепер вони вперше зустрілися особисто у Парижі. Президент Росії В.Путін і Президент України В.Зеленський хотіли ще до Різдва здійснити нову спробу припинити кровопролиття у Східній Україні. У зустрічі також взяли участь Президент Франції Е.Макрон і Федеральний канцлер Німеччини А.Меркель. Перемовини велись до пізньої ночі. На перший погляд доволі успішно. Канцлер А.Меркель підсумувала їх результати наступним чином:

Пряма мова Канцлера А.Меркель:

Ми займалися реалістичними справами. Перше – невідкладні заходи. Ми знаємо, що до цих пір немає припинення вогню, до цих пір багато мін, і вздовж лінії зіткнення досі ще замало пунктів, в яких нам справді вдалося здійснити розведення.

Ведучий: Отже, підсумуємо ще раз: припинення вогню, а також обмін полоненими до кінця року, часткове відведення військ, а потім – черговий саміт, який відбудеться через 4 місяці.

Яке значення має ця зустріч для людей в Україні? Про це ми зараз поговоримо з Послом України в Німеччині Андрієм Мельником.

Доброго ранку, пане Посол.

Посол А.Мельник: Доброго ранку, пане Шуманн.

Ведучий: Переговори тривали дуже довго. Результат одержали лише у глибоку пізню ніч. Чи припиниться кровопролиття у Східній Україні після цього саміту?

Посол А.Мельник: Справді, існує велика надія для мешканців України. Ми вважаємо, що саміт в Парижі був реальним успіхом. Насамперед для Президента України В.Зеленського, який зумів досягти двох важливих цілей, а саме – припинення вогню, яке може бути досягнуте до кінця року. Крім того, вдалося наблизитися до обміну полоненими, який мав відбутися ще у 2015 році. Це ті дві речі, які є дуже-дуже важливими для людей в Україні.

Ведучий: Ви порушили тему припинення вогню до кінця року. Але теоретично воно вже давно мало б існувати. Наскільки Ви самі сподіваєтеся, що цього разу зброя справді затихне?

Посол А.Мельник: Це, звісно, є серйозним питанням. Адже насправді в останні роки десятки разів досягали домовленостей про те, що зброя має замовкнути, проте знову і знову ці домовленості розтоптувалися ногами. Очевидно, що й сьогодні існує ризик того, що Паризькі домовленості не будуть реалізовані повністю. Тому лідери намагалися застосувати певний інструментарій, а саме посилене спостереження з боку ОБСЄ, яке має здійснюватися набагато ефективніше, в тому числ вночі у режимі 24/7. Те, чого нам на даний момент не вистачає, так це санкцій. Якщо припинення вогню не вдасться забезпечити і на цей раз, то рано чи пізно слід буде говорити про те, яким буде покарання для сторони, яка це зобов’язання не виконає.

Ведучий: Коли зброя мовчить, перестають гинути люди. І це чудово. Але тоді постає питання, як далі скрадатиметься політична ситуація на Сході України. Президенту України В.Зеленському все зрозуміло. Послухаймо його пряму мову:

Пряма мова Президента України В.Зеленського:

Україна – незалежна самостійна держава. Для України є і залишається очевидним, що неможливо погоджуватися на компроміс шляхом відмови від суверенних територій. Донбас і Крим – це українські території.

Ведучий: Але Президент Росії В.Путін хоче закріпити особливий статус для цих територій на Сході України. Так написано і в підсумковому документі. Як розв’язати цей конфлікт?

Посол А.Мельник: Дійсно, так званий особливий статус передбачений також і Мінськими домовленостями від 2015 року. Що не вистачало до цих пір – так це врегулювання надважливого безпекового питання, адже не можна говорити про жодні політичні кроки, допоки люди майже щодня гинуть. Ця домовленість є ключовою. Місцеві вибори слід буде організовувати, але для цього треба буде ще пройти дуже довгий шлях. Для того, щоб ці вибори могли відбутися, Донбас мають безперечно покинути усі іноземні - тобто російські - війська. Мають отримати повний безперешкодний доступ українські партії, а також наші ЗМІ. Внутрішні переселенці – а це майже 1,5 млн. співгромадян, які покинули Донбас – теж мають отримати право участі у цих виборах. Існує ще багато питань, які залишаються відкритими. І саме про них треба говорити протягом наступних тижнів.

Ведучий: Ще одне коротке додаткове запитання – Президент України В.Зеленський також підкреслює, що значного прогресу досягнуто і у спорах про поставки російського газу. Подробиці наразі з’ясовуються. Чи стала врешті решт банальна економічна залежність причиною того, що питання конфлікту на Сході України зараз зрушилося з місця?

Посол А.Мельник: Це не відповідає дійсності. Адже Україна вже багато років не купує газу в Росії. Одним із головних наших постачальників була і є сьогодні Німеччина. Ідеться про те, що наприкінці цього року завершує свою дію договір про транзит російського газу, а нового врегулювання так і немає. Це стосується також наших європейських партнерів, і тому нам спільно необхідно знайти рішення. Його поки так і не досягнуто. Згідно з рішенням арбітражного трибуналу росіяни винні Україні 2.6 млрд. дол. США, і в Парижі мова йшла насамперед про те, яким чином можна задовільнити цю вимогу Києва, яка залишається невиконаною впродовж років, і яку росіяни відмовляються виконувати. Україна була б готова отримати цей борг у натуральній формі газом замість повернення грошима.

Ведучий: Про результати саміту в Парижі ми говорили з Андрієм Мельником, Послом України у Німеччині. Дякую, пане Посол!

Посол А.Мельник: Дякую за розмову, пане Шуманн.

MDR,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux