У Німеччині набуває нових обертів розпочата Послом України у ФРН Андрієм Мельником публічна дискусія на тему зведення у центрі Берліна окремого пам’ятника українським жертвам нацизму під час Другої світової війни.
Черговим прикладом стала нещодавня розгорнута публікація на онлайн-платформі Німецького радіо «Deutschlandfunk» (бл. 2,4 млн. слухачів), присвячена обговоренню виваженого підходу з урахуванням позицій усіх націй, які постраждали у Другій світовій війні від нацизму, у контексті рішення німецького Бундестагу від 30 жовтня 2020 року щодо створення у Берліні окремого меморіалу польським жертвам націонал-соціалізму.
У публікації зазначається, що багато хто в Німеччині продовжує підтримувати публічно озвучену Послом А.Мельником позицію України щодо зведення у німецькій столиці окремих меморіалів націям у пам’ять про жертви, які перенесли невимовний біль від нацистського режиму, а також документаційного центру, в якому б знайшлося гідне місце для кожної країни окремо.
У підході зведення пам’ятника лише польським жертвам вбачається неправильний сигнал у контексті історичної відповідальності Німеччини по відношенню до інших націй, які теж нестерпно постраждали від окупаційної політики націонал-соціалізму, зокрема українців.
Спусковим гачком до такого обговорення послугували публічні висловлювання Посла України у ФРН Андрія Мельника, зокрема, у прямих ефірах провідного телевізійного каналу Німеччини «ZDF» та головного радіо Німеччини «Deutschlandfunk» 8 травня 2020 року, присвячені 75-річниці звільнення Європи від націонал-соціалізму, що суттєво пожвавило ширшу дискусію з цього приводу.
Позицію Посла України А.Мельника розділяє також останній глава МЗС НДР, колишній очільник Союзу по догляду за німецькими військовими похованнями та депутат Бундестагу Маркус Мекель (СДПН), говорячи, що якщо вже створювати пам’ятник, присвячений польським жертвам, то не можна оминати ідею побудови такого ж пам’ятника і для українських та інших жертв Другої світової війни. Тому що відразу виникає цинічне запитання: Невже Німеччина встановлює меморіал тільки тим націям, де жертви рахуються мільйонами?
Він також побоюється націоналізації теми пам’яті та виступає за проект, який би фокусувався на жертвах усіх країн, і говорить про важливість «інтегративної пам’яті».
Переклад основних сигналів публікації «Очікування від німецько-польських відносин»:
«Якщо вже створювати пам’ятник, присвячений польським жертвам, то не можна оминати ідею побудови такого ж пам’ятника і для білоруських, українських та російських жертв [Другої світової війни]. Виникає цинічне запитання: Ми встановлюємо меморіал у Німеччині [тим націям], де жертви рахуються мільйонами?»
Він також побоюється націоналізації теми пам’яті та виступає за проект, який би фокусувався на жертвах усіх країн, і говорить про важливість «інтегративної пам’яті».
Насправді такий підхід з урахуванням страждань інших націй так само вже був затверджений німецьким Бундестагом у жовтні 2020 року.
Сюди відноситься німецько-російський проект побудови газопроводу "Північний потік-2", що є постійною суперечкою, і зараз він знову на порядку денному. У Польщі усі сторони висловлюються проти і вважають його політичним проектом.
Цим Росія хоче позбавити Україну транспортування свого природнього газу, щоб надалі здійснювати більший політичний тиск на країну. Для Варшави, яка хотіла б наблизити Україну до ЄС, загрозливим є такий розвиток подій. Навіть доброзичливі до Німеччини політики звинувачують Берлін у відсутності солідарності.
Інша тема: уряд Варшави наполягає на тому, щоб поляки отримували більше прав у Німеччині та закликають до створення кращих умов для поляків для вивчення польської мови у німецьких школах. Але Берлін дивиться на це інакше, аргументуючи, що поляки не мають статусу меншини в Німеччині.
Постійні суперечки викликає також питання виплати репарацій Польщі за шкоду, заподіяну Німеччиною у Другій світовій війні. Окремі політики в Польщі заявляють, що Німеччина повинна буде заплатити Польщі сотні мільярдів євро. Проте позиція федерального уряду до цього часу залишається чіткою. Німеччина розглядає цю справу як закриту, оскільки Польща, серед іншого, відмовилася від виплати репарацій у 1953 році.
Джерело: Deutschlandfunk