• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Deutsch
«Оглядаючись назад, я шкодую про багато емоційних заяв» - інтерв’ю Посла України у ФРН Андрія Мельника газеті «Schwäbische Zeitung»
Опубліковано 08 липня 2022 року о 14:40

Пане Мельник, Ви регулярно виступаєте в німецькій громадськості з вимогами та позиціями, які мають мало спільного з дипломатією і більше нагадують радикального політика. Чому Ви це робите?

Посол Андрій Мельник: Я не належу до жодної партії, не був політиком і не маю наміру йти в політику. Але моя робота дипломата тут, у Німеччині, стає політичною. Волею-неволею. Навіть якщо я цього і не хочу. З однієї простої причини: тому що ця війна – величезний шок для всіх нас. Моя робота полягає в тому, щоб люди тут, у Німеччині, розуміли, що означає найкривавіша війна на нашому континенті з часів Другої світової.

Чи розділяєте Ви критику, що не дуже розумно було називати канцлера Німеччини «ображеною ліверною ковбасою»?

Посол Андрій Мельник: Я це прекрасно розумію. Всі ми люди і робимо помилки. Також намагаємося виправити ці помилки та вчитися на них. Оглядаючись назад, я шкодую про багато емоційних заяв.

Редакція: Колишній держсекретар США Генрі Кіссінджер став на захист політики Німеччини в світлі історії, зазначивши, що Федеральній Республіці важко взяти на себе роль військового лідера. Як Ви розумієте такі заяви?

Посол Андрій Мельник: Як би не сталося цієї найбільшої війни в Європі з 1945 року, можливо, це можна було б зрозуміти. Існував широкий консенсус у суспільстві та політиці, що люди повинні поводитися інакше через нацистську історію. Але зараз ми маємо справу з цинічною загарбницькою війною. Роками, обговорюючи війну на Донбасі, мені доводилося спростовувати звинувачення в тому, що відповідальність завжди лежить на обох сторонах.

Термін «сепаратисти» був неправильним із самого початку, тому що за Москвою було останнє слово. Зараз все зрозуміло: хто є агресором, а хто жертвою. Саме через болісну історію Німеччини, саме через Шоа, також через нацистські злочини в Україні Німеччина не може дозволити собі займати стриману позицію. Це також моральний обов’язок – допомагати Україні.

Редакція: Зараз йде допомога: військова, фінансова, а також з точки зору солідарності та моральності.

Посол Андрій Мельник: Це правда: ключове слово «цайтенвенде». Позиція поступово змінюється. Нарешті! Процес запущено. Навіть якщо б ми хотіли, щоб це йшло набагато швидше, особливо що стосується важкого озброєння, тому що ситуація на фронті дійсно драматична. Я розумію, що ніхто в Німеччині не хоче бути втягнутим у цю війну. Але одне має бути зрозумілим. Путін розпочав цю війну не лише проти України, а проти всіх нас, проти вільного світу, проти ліберальної демократії. Тому було б неправильно залишатися осторонь. Але є багато людей, які бояться ескалації.

Редакція: То хто, на Вашу думку, намагається бути осторонь?

Посол Андрій Мельник: Ймовірно, у парламентській групі СДПН є багато тих, кому важко переоцінити ситуацію та діяти відповідно, хоча партійне керівництво з Ларсом Клінгбайлем розставляє дуже чіткі нові акценти. Але, чесно кажучи, це стосується всіх партій, за винятком крайніх лівих і ультраправих, обидві з яких не піддаються виправленню. Вони донині виправдовують цю агресивну Росію і підігрують Путіну.

Редакція: Зараз відбулося декілька зустрічей на високому рівні. Захід чітко заявив про свою позицію. Чи отримаєте ви нарешті зброю, про яку ви давно просите?

Посол Андрій Мельник: Ми вітаємо такі заяви, але, на жаль, поставлено було все ще надто мало. Ми також бачили це тут, у Німеччині, після виступу канцлера Олафа Шольца 27 лютого. Досі є коливання та сумніви щодо того, чи правильним був шлях, яким пішли. Я знаю це з багатьох джерел. Є історичне рішення Бундестагу від 28 квітня, але все ще є великі труднощі з його виконанням. Ми сподіваємося, що у Берліні нарешті зрозуміють, що альтернативи немає. У власних інтересах Німеччини допомогти нам та надати важке озброєння, яке може бути надане нам - як від Бундесверу, так і від збройної промисловості.

Редакція: Якщо розібратися конкретніше, чи працюють так звані кругові обміни?

Посол Андрій Мельник: Я навіть не знав такого терміну. Але ідея полягає в тому, що ми отримуємо важке озброєння від наших союзників, яким ми можемо швидко оперувати та використовувати. І Федеративна Республіка Німеччина потім постачає нову зброю в ці країни, щоб заповнити їхні прогалини. Ідея хороша, але реалізація не працює. Подивіться на Словенію, йшлося про старі радянські основні бойові танки Т-72. Це взагалі не було реалізовано, хоча анонсувалося, тільки старі БМП-1. Ідея сама по собі непогана, але з багатьма державами вона не спрацювала. Ми також не розуміємо, чому нам дозволено постачати радянські танки, а ось західні зразки типу «Леопард-1» або «Леопард-2» - ні? Ми не можемо зрозуміти цієї логіки. Це штучна конструкція в головах деяких політиків.

Редакція: Як Ви оцінюєте хід війни?

Посол Андрій Мельник: У нас було дуже мало дієвої зброї. На початку російської агресії доводилося ледь не голими руками захищатися, була лише стара техніка. Йшли лише невеличкі поставки із Заходу, скоріш символічні. Станом на зараз, Росія має військову перевагу. У цьому немає жодних сумнівів. Не лише за технікою, а й за кількістю солдатів. Але росіяни поступово виходять на межі своїх можливостей. Санкції почнуть діяти лише в середньостроковій перспективі. Зараз важливо зрозуміти, що всемогутня Росія — найбільша країна світу — не змогла досягти своїх мінімальних цілей протягом понад 130 днів війни.

Головною метою було підкорити всю Україну та встановити в Києві маріонетковий уряд. Путін не досяг цих цілей. Але я переконаний, що він їх переслідує. Але й окупувати навіть половину території України йому не вдалося. Протягом двох місяців він зосереджував усе, що міг зібрати, на Луганщині. У нього немає проблем із постачанням все нової техніки, але він просувається повільно, з величезними втратами.

Послання Путіна: «Я буду робити те, що хочу, навіть якщо на це знадобляться роки». На жаль, це правда, тому що він може собі дозволити фінансувати цю війну за рахунок експорту нафти і газу дуже довго. З 24 лютого він заробив понад 90 мільярдів євро! Цей потік грошей треба зупинити.

Редакція: Що це означає для Німеччини? Є вже другий відкритий лист від особистостей, в якому йдеться про те, що переговори про припинення вогню необхідно почати зараз.

Посол Андрій Мельник: Не можна недооцінювати військові успіхи, яких досяг Путін, незважаючи ні на що. Але Захід не повинен впадати у відчай, нам потрібна довгострокова узгоджена допомога наших союзників, особливо Німеччини. Гнилий компроміс аж ніяк не зупинить Путіна, а радше підштовхне його до продовження агресії. Такі листи, що були оприлюднені в газеті «Die Zeit», грають на руку Росії. Ці листи написані людьми, які стверджують, що знаються на своїй справі. При цьому лише деякі з підписантів листа відвідували Україну.

Це є проблемою, тому що вони мають вплив на німецьку політику та суспільство. Ця дискусія продовжується постійно після оголошення «цайтенвенде». Треба більше пояснювати людям. Більшість пов'язує підвищення цін із українською війною. Це так само неправильно, як і сам термін «українська війна». Це не українська війна. Це війна Росії проти України. У листах між рядками можна прочитати, що якось Україна сама винна, що на неї напали, тому треба швидко розібратися, здатися, і тоді знову буде мир і спокій у Німеччині. Але такий підхід є неправильним та небезпечним.

Джерело: Schwäbische Zeitung

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux