• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • Deutsch
«Тихі голоси під час війни просто не почують» - публікація в газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung
Опубліковано 06 липня 2022 року о 19:52

Андрій Мельник – бунтівний фактор дипломатичного корпусу в Берліні – дав інтерв’ю блогеру Тіло Юнгу, який намагається відігравати подібну роль у медіа-просторі. А.Мельник є найвідомішим іноземним дипломатом у Німеччині – з двох причин: Росія веде проти його країни війну, яка має ознаки геноциду в її виправданні та проведенні. Про це дискутують експерти та політики. Президент США Джо Байден, наприклад, в обґрунтування терміну геноцид заявив, що «Путін намагається стерти ідею про те, що можна бути українцем».

Він викрикує біль геноцидної війни

Андрій Мельник викрикує про біль українців в Німеччині «недипломатичним способом», за що його часом критикують. До того ж він вказує на те, що провідні німецькі політики, включаючи колишнього канцлера Німеччини, охоче повірили брехні російського президента Путіна. (Два приклади: «Кожен додатковий газопровід до Росії служить для диверсифікації наших джерел енергії». І: «Ніхто не має наміру нападати на Україну».) Коли таки стався напад на Україну, посол Мельник, як і більшість німецьких ЗМІ, розкритикував уряд Німеччини за те, що із запізненням і не надто енергійно за словами послідували дії на підтримку України, коли йшлося про постачання зброї. Зрештою, у дуже небагатьох випадках А. Мельник помилявся; він також вибачився, озвучивши це у розмові в подкасті для F.A.Z.

Минулого тижня Тіло Юнг взяв у нього інтерв’ю для свого медійного шоу «Jung und Naiv», яке можна переглянути на YouTube та інших каналах. Тригодинна розмова викликала резонанс. За словами організаторів, відео подивилося в чотири-п'ять разів більше людей, ніж зазвичай.

Але «молоді та наївні» (дослівний переклад назви) медіа-мейкери не бажали акцентувати увагу на сьогоднішній війні чи нинішніх військових злочинах у розмові. Це теж не настільки вибухові теми: десь у світі постійно когось убивають чи ґвалтують, а в Америці, як ми дізнаємося з телевізійних телепередач у прайм-тайм, «поліція стріляє в темношкірих людей». Російські військові злочини, такі як хаотичні розстріли кількох сотень мирних жителів у Бучі, до того пограбованих або з ким жорстоко поводилися російські солдати, у розмові взагалі не підіймалися. Натомість організатори вирізали пасаж про злочини, скоєні під час Другої світової війни, і оприлюднили його додатково у соцмережі Twitter.

У пасажі лише поверхово торкаються теми. Йдеться про голову створеної у 1929 році «Організації українських націоналістів» (ОУН) Степана Бандеру та про незаперечні вбивства українських націоналістів під час Другої світової війни, точніше під німецькою окупацією. У першу чергу вбивали польських цивільних осіб, а потім євреїв; обох етнічних груп ОУН хотіла позбутися шляхом «етнічних чисток». Тіло Юнг і його співрозмовник Андрій Мельник тут могли б пояснити, що багато народів, які не мали власної держави, вдавалися до зброї терору – як і Бандера, який відіграв провідну роль у замаху на тодішнього міністра внутрішніх справ Польщі у 1934 році. Вони також могли прийти до висновку, що наприкінці 1930-х у більшій частині Європи панували диктатури лівого чи правого крила, і що хтось, хто жив у 1940 році, як Бандера, жив там, де стикалися сфери впливу Гітлера та Сталіна, мав вибір: хто бути головним ворогом або з ким проти кого виступати, міг приймати лише погані рішення.

Тіло Юнг розпаковує картотеку

Натомість Юнг розпакував картотеку, щоб піддати Мельника історичному допиту зі словами: «Нам ще треба пройтися по кільком складним темам». Андрій Мельник не історик, тому дозволив себе ввести в оману. «Я не захоплююся ніким, хто є антисемітом, – сказав посол, – але Бандера – це особистість, на яку не можна повісити усі злочини світу». Допитувач і допитуваний застрягли у суперечці про те, чи міг Бандера, якого ув’язнили у німецькому концентраційному таборі Заксенгаузен, звідти віддавати «накази» своїм людям в Україні. Заяви Мельника («він не був масовим убивцею») мали виглядати як уневинювання Бандери. У кращому разі справді націоналіст «хотів використати» загарбницькі нацистські війська для створення незалежної України — що йому було заборонено через кілька днів і на це відповіли арештом.

Новій розмові Тіло Юнга, який для «Jung und Naiv» свого часу взяв інтерв’ю у Саеда Бани, лідера ісламістського руху ХАМАС, офіційна Росія, мабуть, зраділа, в Україні це викликало здивування. Мельник, який тепер, мабуть, має бути переведений до Києва після тривалого семирічного перебування в Берліні, явно в шоці. Але як він сказав під час інтерв’ю: «Я був дипломатом і залишуся дипломатом. Але іноді доводиться різко стріляти. Бо тихі голоси під час війни просто не почують».

Українська журналістка Ольга Ворожбит пише про дебати навколо Мельника: «Так, українці повинні опрацювати свою історію ще більше, ніж раніше. Але для того, щоб це зробити, вони повинні спочатку вижити».

Автор публікації Герхард Гнаук для Frankfurter Allgemeine Zeitung

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux