Дорогі українки та українці, дорога українська громадо Німеччини!
Сьогодні - про підсумки 2024 року і про завдання на 2025. Про зброю, безпеку, про політику й економіку, ЄС і НАТО, майбутні вибори в Німеччині та ваш внесок в нашу перемогу. Про довіру та єдність. Про слова та про дії.
Найважливішим словом цього 2024 року для мене стало слово «довіра». Я відчував цю вашу довіру, коли зустрічався з вами у Берліні, Дюссельдорфі, Франкфурті, Мюнхені, Гайдельберзі, Веймарі, Шверіні, Штендалі - по всій великій Німеччині. Ваша довіра робила мій голос, дипломатичний голос української команди посольства та генеральних консульств України у Гамбурзі, Дюссельдорфі, Мюнхені і Франкфурті сильнішим, упевненішим, дієвішим. І я відчув, що наша сила - у єдності.
Довіра - це базова річ у дипломатії, без якої нічого не працює. Її дуже легко втратити, дуже складно встановити, майже неможливо - відновити.
Я думаю, це у нас вийшло. Багатогодинні переговори лідерів України та Німеччини віч-на-віч – це ознака взаємної довіри та поваги. Це взаєморозуміння попри всі точкові непорозуміння. Це вміння говорити про різне за зачиненими дверима. Щоб вийшовши, сказати одне й те саме.
Взаємодовіра лідерів вилилась у 5 змістовних візитів Президента Володимира Зеленського до Німеччини та перший двосторонній візит канцлера до України під час війни. Президент виступив з історичною промовою перед німецьким Бундестагом. Лідери підписали історичну двосторонню безпекову угоду. Закладені нею понад сім і один мільярдів євро військової допомоги Німеччини на цей рік - це така важлива для Збройних сил України зброя.
Цього року в Україну на захист українського неба стала вже третя німецька система “Patriot”, а цими тижнями - надійшли ще дві пускові до неї, ще три системи Іріс-Т, 5 гепардів. Стільки ППО не надає жодна інша країна світу. Понад сотня перших Леопардів, 60 Мардерів, десяток Панцергаубиць, сотні розвідувальних дронів та броньованої техніки, сотні тисяч набоїв для артилерії - все для наших захисників.
Німеччина продовжувала залишатися лідером з відновлення. Вона стала найбільшим донором до фонду підтримки енергетики України, з якого закуповується обладнання для відновлення пошкоджених електростанцій - на це виділено 235 мільйонів євро. Цьогорічна конференція з відновлення у Берліні стала найрезультативнішою та найінновативнішою в історії. Понад 16 мільярдів євро зобовʼязань. 110 підписаних документів. Вперше ми забезпечили повноцінну участь у ній зброярів, неурядового сектора і глобального українства, а також українських міст та регіонів.
Важливим для економіки України під час війни стало зростання на 15% обсягу торгівлі товарами, при чому за рахунок суттєвого зростання саме експорту з України. Німецькі компанії збільшують інвестиції в нашу економіку. Запрацювали спільні підприємства з виробництва та ремонту зброї з компаніями Rheinmetall, FFG, Quantum Systems. Нам вдалося переконати низку німецьких компаній вийти з токсичного російського ринку.
Я вдячний за нашу єдність всім вам, дорога українська громадо Німеччини. За вашу роль у нашій Конференції з відновлення. За ваші демонстрації. За ваші публікації. За те, що ваш голос – це наш голос. Ми говоримо з різними інтонаціями, але з однією метою.
Ми знаходимо рішення, бо вміємо говорити один з одним, а не один про одного чи кожен лише про себе. Українське громадянське суспільство на відміну від держави не має посольств. Але воно представлене всюди. Це дуже круто.
Я так само вдячний за те, що ми чуємо один одного. Я завжди намагаюся чути вас. Та допомагаю вам бути почутими. Я впевнений, що коментарі про номерні знаки та техпаспорти переслідуватимуть мене до пенсії. Але я знаю, що ми досягли в цій ситуації максимуму.
Як і в реалізації вашого справедливого бажання та законного права на державні послуги. Державне підприємство “Документ” доповнило нашу консульську систему. А я сам періодично перевіряю електронну чергу нашого Посольства. Та кожен раз знаходжу слот. І точно знаю, що мої колежанки та колеги в усіх наших консульствах у Німеччині завжди готові прийняти старших людей, яким цифровізація послуг заскладна, без черги. Без електронної черги.
Бо йдеться нам про людей. І працюємо ми заради людей.
І я дуже хотів би, щоб саме “Єдність” стала нашим найважливішим словом 2025 року. Словом про українців вдома та за кордоном. Словом про українців сьогодні та завтра. Але так само словом про українців та німців. Словом про нас - європейців.
Єдність – це слово, яке я повторюю завжди в роботі з Бундестагом. Закликаючи німецькі демократичні сили до єдності, коли йдеться про Україну. Бо наша перемога – це так само німецький інтерес. Я радий, що тепер я чую це частіше від інших, ніж говорю сам.
Єдність потрібна і під час виборів. Україна – це очевидна тема німецької політики та німецьких виборів. Проте я маю відчуття, що не всі політики готові до кінця чесно говорити про Україну з виборцями. Тому що доведеться говорити про війну Росії. Про війну Росії проти Європи. Про російські диверсії на дні моря та спроби теракту в небі. Про тих, хто вбиває в Малому Тіргартені та живе в Шарлотенбурзі.
Про це поки мовчать. Але про це не мовчимо ми. У першому числі Франкфуртер Альґемайне Цайтунг прийдешнього року вийде моя стаття. Я написав про політичну сміливість, яка врятує Європу. Та до якої я закликаю всі німецькі демократичні сили. Демократи мають говорити про війну чесно. Бо інакше популісти брехатимуть про мир.
Перемога України – це не просто інтерес Німеччини. Це життєва необхідність Європи. Я знаю, що багато з вас мають питання щодо власного майбутнього. Про виплати, статуси, роботу, місця в дитячих садках тощо. Я закликаю – приєднайтеся до мене та теж говоріть про це з німецькими політиками! Та закликайте їх говорити про Україну з їхніми виборцями. Тоді виборці змусять їх потім діяти.
Ми не маємо права голосу на виборах, але наш голос не має права на мовчання. Ми не втручаємось у демократичний процес. Ми захищаємо себе та демократію. Наша свобода неподільна.
А тих із вас, хто має громадянство Німеччини, закликаю скористатись своїм законним правом за покликом серця на цих виборах. Ба більше - беріть на себе відповідальність та обирайтеся самі! І якщо минулого року до Палати депутатів Берліна обралася пані Лілія Усик, сьогодні до Бундестагу балотується пані Анна Кисіль. По мажоритарному округу в Аахені та по земельних списках Північного Рейну-Вестфалії.
Єдність не заперечує інтеграцію. Єдність стверджує інтегрованість.
Ви чули про створення міністерства національної єдності. І можливо чули, що віце-премʼєр міністр Олексій Чернишов вже мав візит до Берліна. А вже зараз наша міжурядова українсько-німецька команда працює над відкриттям у Берліні першого Хабу єдності. Місця, де консультуватимуть щодо повернення, але й допомагатимуть з інтеграцією на робочий ринок. Український та німецький.
Я сподіваюсь у другій половині січня побачити лідерів української громади з усієї Німеччини на зустрічі з віце-премʼєром в Берліні. Саме з цього приводу. Деталі повідомлю незабаром всім особисто.
Наша політика повернення лишається абсолютним пріоритетом. Наша глобальна політика єдності – це наше з вами майбутнє.
Ми ні від кого не відмовляємося. Ми не для того боремося з російським геноцидом, щоб відштовхувати своїх людей.
Ми – це ми всі. І наша єдність обовʼязково приведе до нашого воззʼєднання.
Дорогі друзі,
В останні дні я отримую багато ваших повідомлень. Багато приємних і ще більше важливих слів. Ви ділитесь страхами. Ви довіряєте мені. Я дякую за це. Я сприймаю це як довіру українській дипломатії.
Бо посол України – це не прізвище, це інституція. Як послу мені доручено представляти нашу державу - президента, уряд, міністерство закордонних справ, але і кожного громадянина, кожного з вас! Посли змінюються, проте ми не змінюємо наші цілі та принципи. І ми не зраджуємо собі та Україні.
Якщо говорити про мене, про Олексія Макеєва, то я залишатимуся послом України в Німеччині, вашим послом, аж до того моменту, поки не перетну німецько-польський кордон. Повертаючись додому, в Україну, автобаном свободи.
Але до того ще купа справ.
Працюватимемо над тим, щоб новий німецький уряд ще сильніше підтримував Україну. Завдання на наступний рік для Німеччини наше міністерство визначає дуже чітко – збереження та зміцнення військової підтримки, зняття всіх обмежень на постачання та застосування зброї.
Я завжди казав, що нам не потрібні посередники, нам потрібні союзники.
Працюватимемо, щоб Німеччина лишалась нашим ключовим європейським союзником у постачанні зброї. Та щоб німецькі союзники були завжди на нашому боці за столом переговорів.
Щоб Німеччина в коаліції з найбільшими європейськими державами стала нашим провідником до швидкого членства в ЄС та НАТО.
І щоб ми розвинули цьогорічні позитивні зміни у ставленні до вас, дорогі українки та українці Німеччини, до визнання ваших здібностей, професійних компетенцій та кваліфікацій.
Наступний рік -- це рік 80-річчя перемоги над нацизмом. І він може стати історичним роком. Час диференціювати німецьку історичну відповідальність та викинути небезпечні уламки російських окулярів на смітник історії. Час деколонізувати історію. Важливий крок ми зробимо в кінці січня. Побачите.
Бажаю вам і вашим сімʼям найголовнішого. Перемоги. Заради миру.
Лише така послідовність насправді можлива. Як 80 років тому, так і сьогодні.
Ми обовʼязково переможемо.
Слава Україні!