• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • Deutsch
«Вони чекають на перемогу і повернуться додому» - інтерв'ю Голови ВРУ Руслана Стефанчука німецькій газеті "FAZ"
Опубліковано 25 листопада 2022 року о 15:54

«Вони чекають на перемогу і повернуться додому»


Ті, хто хотів виїхати з України до зими, вже це зробили, розповів в інтерв'ю німецькій газеті «Frankfurter Allgemeine Zeitung» Голова Верховної Ради Украхни Руслан Стефанчук. Стосовно історично чутливої теми визнання Голодомору геноцидом українського народу він сподівається на німецький сигнал.


Редакція: Пане Голово, росія тижнями атакує інфраструктуру Вашої країни, а зима наближається. Чи призведе це до нової хвилі біженців?

Голова ВРУ: Це, по суті, абсолютно нова війна, яку російська федерація нав’язала нашій країні. Не війна однієї армії проти іншої, а війна проти мирного населення. Така тактика має змусити населення чинити тиск на свій уряд, щоб той розпочав якісь переговори. Але росіяни погано знають українців. За останні місяці багато наших громадян повернулися в країну. Мої політичні колеги за кордоном кажуть мені: ваші біженці відрізняються від інших тим, що хочуть швидко повернутися наза додому. Вони чекають на перемогу у цій війні і повернуться назад. Думаю, кожен, хто хотів виїхати з країни до зими, уже це зробив і перебуває в країнах ЄС чи деінде. Ми дуже вдячні цим країнам за те, що вони відкрили свої двері для українців.


Редакція: Але тримільйонний мегаполіс Київ готується облаштувати у школах пункти обігріву для населення.

Голова ВРУ: Ми збираємо генератори та обігрівачі і зняли мита на імпорт цієї техніки. Банківська система під час війни не розвалилася, національна оборона також, і уряд зробить усе, щоб муніципалітети теж не розвалилися. Звичайно, левова частка того, що зараз має наша держава в доходах, йде на оборону. З іншого боку, ми сподіваємося на допомогу наших міжнародних донорів, щоб ми змогли пережити цей важкий час. Тепер наша історична місія полягає в тому, щоб отримати перемогу і змінити характер відносин із росією на майбутні покоління. Інакше зло повернеться.


Редакція: Схоже, що нещодавно на ваших союзників у Польщі впала протиракета з України. У Києві досі кажуть, що це була не українська ракета.

Голова ВРУ: Ми не можемо просто стояти і говорити, що це була наша ракета, і все. Однак, коли розслідування інциденту – за участі України – буде завершено і буде доведено, що це дійсно так сталося, тоді було б справедливо, щоб ми підтримали це, вибачилися та виплатили компенсацію причетним родинам. Ми ведемо війну за іншими правилами, ніж росія.


Редакція: Ваш парламент закликав інші країни класифікувати росію як «терористичну» державу. Слідом за ним у середу зі значною більшістю голосів таке рішення прийняв Європейський парламент.

Голова ВРУ: Ми повинні чітко розуміти, що насправді означає перемога для України. По-перше, це має військовий вимір. По-друге, міжнародні органи влади повинні кваліфікувати росію як злочинця, і по-третє, росія повинна відшкодувати збитки. Щодо другого моменту: визначення росії терористичною державою – це радше політичне рішення; але з цього можуть вирости подальші кроки. Треба просто називати речі своїми іменами. У Сполучених Штатах є закон про те, що «держава-терорист» автоматично підпадає під жорсткі санкції. Щодо третього пункту: ми наполягаємо на тому, щоб росія, а не європейські платники податків платила за збитки в Україні, і щоб з росії був знятий державний імунітет. Справедливість має бути встановлена. Виставивши рахунок росії після війни.


Редакція: Бундестаг працює над резолюцією щодо Голодомору в Україні, спровокованого Сталіним. І ви сподіваєтеся, що його визнають геноцидом.

Голова ВРУ: Пам’ять про жертв Голодомору почали вшановувати десь приблизно з 2000 року. Зараз наближається 90-річчя. Тоді загинули мільйони українців. Це була одна з найбільших трагедій в історії людства. Країна, яка завжди була житницею Європи, за рішенням Москви була позбавлена зерна і заморена голодом. Я постійно повторюю: країна, яка пережила це, не може залишатися байдужою, коли війна зараз ставить під загрозу глобальну продовольчу безпеку. Питання геноциду, знищення України – це не винахід 2022 року – воно мало місце також в минулі століття. Це має визнати світ. Я сказав своїм колегам, у тому числі президентці Бундестагу Бербель Бас: для нас було б важливим актом історичної справедливості, якби Німеччина це визнала. Пані Бас була тут, у Києві, 8 травня, ми разом вшанували пам’ять жертв Бабиного Яру, запалили свічки. Цей візит, на мою думку, став взірцем для роботи з історією. Я б дуже хотів, щоб резолюція Бундестагу про Голодомор стала наступним кроком на цьому шляху.


Редакція: Тодішній голод також коштував життя мільйонів казахів, росіян та ін. Чи не ускладнює це кваліфікацію як геноцид?

Голова ВРУ: Я виступаю проти того, щоб розпочинати тут змагання з підрахунку кількості жертв. Це була б найгірша з усіх можливих конкуренцій. Ми лише говоримо: цей голодний терор був спрямований проти українського народу, і ми будемо займатися цією темою далі. Звичайно, коли інші народи засуджують радянську владу, ми їх підтримуємо.


Редакція: Якої допомоги ви очікуєте від Німеччини?

Голова ВРУ: Багато чого змінилося за останній час. У червні я здійснив свою першу поїздку за кордон за час війни у Берлін. Усі провідні політики, з якими я зустрічався, виступали за територіальну цілісність України, висловлювали співчуття нашій долі, а Берлін обіцяв поставити систему ППО IRIS-T до кінця року. Коли я вдруге прибув до Німеччини у вересні, це був зовсім інший діалог. Тому що за цей час багато політиків самі побували в Україні і на власні очі бачили, що нам принесла росія. Під час першого візиту я заявив, що Німеччина повинна взяти на себе справжню роль лідера в Європі. Наприклад, у доставці важкого озброєння, танків «Леопард» та ін. Це важливо, бо у цій війні ми протиставляємо ворогу не кількість, а якість. Ми також сподіваємося на підтримку Німеччини на швидкому шляху до ЄС. Ми не просто приєднуємося, ми повертаємося до європейського дому. Україна завжди була Європою, навіть за своїми цінностями, і сьогодні платить за це найвищу ціну. Якщо це не європейські цінності, то що таке європейські цінності?


Інтерв’ю провів кореспондент Герхард Гнаук.


Джерело: Frankfurter Allgemeine Zeitung

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux